Test ryzyka
stanu przedcukrzycowego
Jeżeli nie występuje u Ciebie żaden z czynników ryzyka stanu przedcukrzycowego i cukrzycy, ale masz objawy hiperglikemii, jak: wielomocz, wzmożone pragnienie, osłabienie, oznacz poziom glukozy w laboratorium, niezależnie od pory ostatnio spożytego posiłku.
Należy pamiętać, że niektóre z wymienionych czynników mogą się zmieniać z czasem, dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować pod ich kątem stan zdrowia. Badanie oznaczenie glikemii w kierunku wczesnego wykrycia stanu przedcukrzycowego i cukrzycy zalecane jest u każdego pacjenta powyżej 45. roku życia.
Test stanu przedcukrzycowego opracował prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek. Konsultant Krajowy w Dziedzinie Diabetologii.
ZAKOŃCZW przypadku jednej lub więcej odpowiedzi TAK zaleca się wykonanie badania stężenia glukozy na czczo (badanie w osoczu krwi żylnej).
Uwaga: zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dotyczące badań przesiewowych w profilaktyce cukrzycy badanie przesiewowe glikemii na czczo należy wykonywać u wszystkich pacjentów powyżej 45. roku życia co 3 lata w celu wczesnego wykrycia cukrzycy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowej glikemii na czczo należy wykonać doustny test tolerancji glukozy. U osób z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym oraz stanami przedcukrzycowymi badanie to powinno być wykonywane co roku, niezależnie od wieku pacjenta.
Test stanu przedcukrzycowego opracował prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek. Konsultant Krajowy w Dziedzinie Diabetologii.
ZAKOŃCZ